O nás

Naše škola byla založena v roce 2006 jako první škola Tai Ji Quan rodiny Yang v Olomouci. 

Věnujeme se původnímu Taiji (kung-fu) rodiny Yang, vnitřnímu stylu bojového umění, jak jej předává linie rodiny Yang sídlící v Hong Kongu. Toto umění bylo po generace předáváno pouze v úzkém kruhu rodiny a nebylo určeno pro veřejnost. Členové rodiny Yang se sice věnovali výuce žáků, těm však vždy předali jen část svých dovedností. Kompletní, do detailu propracovaný systém bojového umění, si generace rodiny Yang střežily pro sebe jako rodinný poklad. Změna nastala teprve za života Mistra Yang Sau-chunga, který se po emigraci do Hong Kongu rozhodl předat rodinné kung-fu třem žákům ze Západu. Mistrova dcera Yang Ma-lee, představitelka páté generace rodiny Yang, od roku 1985 předává kompletní systém rodinného kung-fu těmto přímým žákům: Johnu Conroyovi (USA, Rhode Island), Jimu Uglowovi (Velká Británie, Londýn) a Joe Balthazarovi (USA, Passadena).

Naše škola je s linií rodiny Yang spojena díky kontaktu se Si-fu Jimem Uglowem a jeho přímým žákem, Si-fu Zdeňkem Kurfürstem (Brno). Jsme členy asociace Wu Long Jiao Zhu, sdružující školy naší linie v České a Slovenské republice.

Si-fu Zdeněk Kurfürst a Si-fu Jim Uglow s žáky a vedoucími jednotlivých škol asociace Wu Long Jiao Zhu v roce 2007 (zleva: Lukáš Hlubuček, Liberec; Juraj Smieško, Žilina; Jana Hrbáčová, Olomouc; Ondřej Fasura, Brno; Zdeněk Kurfürst, Brno; Jim Uglow, Londýn; Jiří Strnad, Třebíč; Zdeněk Šána, Jihlava; Jozef Čulák, Praha).
Si-fu Zdeněk Kurfürst a Si-fu Jim Uglow s žáky a vedoucími jednotlivých škol asociace Wu Long Jiao Zhu v roce 2007 (zleva: Lukáš Hlubuček, Liberec; Juraj Smieško, Žilina; Jana Hrbáčová, Olomouc; Ondřej Fasura, Brno; Zdeněk Kurfürst, Brno; Jim Uglow, Londýn; Jiří Strnad, Třebíč; Zdeněk Šána, Jihlava; Jozef Čulák, Praha).
Vedoucí olomoucké školy: Mgr. Jana Hrbáčová
*1974, držitelka trenérské licence B v kategorii Wushu (certifikát pro čínská bojová umění vydaný FTVS Univerzity Karlovy v Praze). Cvičení Taiji se věnuje od roku 2000.
Něco o mně 
Od dětství mne přitahovala bojová umění, a tak jsem se ve dvanácti letech začala věnovat judu. Zajímala mne také asijská kultura, natolik, že jsem později uvažovala o studiu orientalistiky. Z praktických důvodů jsem však nakonec namísto asijských studií zvolila dějiny umění a stala se ze mě specialistka na umění středověku. Zlom v mém životě nastal v březnu roku 2000, kdy jsem málem zemřela na krvácení do mozku způsobené kombinací přepracování a netušené cévní vady. Rekonvalescence po operacích se táhla do nekonečna, usínala jsem únavou po přečtení jediné věty v knize a nebyla jsem schopná ani pořádně chodit. Tehdy jsem se doslechla, že existuje čínské bojové umění, které je údajně dobré i pro zdraví, jakési Taiji. Protože jsem měla problémy s koordinací pohybů, usoudila jsem, že by to mohlo být to pravé. A tak jsem v témže roce objevila umění Tai Ji Quan a nikdy za to nepřestanu být vděčná, protože mi pomohlo nejen po zdravotní stránce (po relativně krátké době jsem se vrátila do práce na plný úvazek), ale otevřel mi zcela nový obzor. Nejprve jsem cvičila styl Yang a od roku 2004 studuji přímo Tai Ji Quan rodiny Yang pod vedením Si-fu Zdeňka Kurfürsta z Brna a Si-fu Jima Uglowa z Londýna. Díky naléhání olomouckých kamarádů a známých, kteří se následně chtěli učit ode mne, vedu od roku 2006 vlastní školu. Jsem hluboce vděčná svým učitelům za to, že mi toto umění předávají, a doufám, že je i já budu moci ještě dlouho předávat svým žákům. O něco tak dokonalého je totiž potřeba se podělit a vrátit to, co bylo dáno.

Máte-li chuť vydat se na cestu, ráda Vás na ní budu provázet