Úvodem

Tai Ji Quan rodiny Yang patří k vnitřním stylům čínského kung-fu (doslova „dovednost získaná v průběhu času“). Jeho tvůrcem byl Mistr Yang Lu-chan, který vyšel ze stylu rodiny Chen a rozvinul jej v dokonalé bojové umění, označované tehdy za Yang Jia (styl rodiny Yang) nebo jemný či bavlněný styl. Ačkoli jeho pohyby vypadaly navenek jemně, nikdo jej nebyl schopen porazit. Díky svému umění byl „Nepřemožitelný Yang“, jak jej nazývali, pozván k císařskému dvoru v Pekingu, kde vyučoval stráže a samotné členy císařské rodiny. Yang Lu-chan předal své umění potomkům, kteří si je v rámci rodiny dále předávají z generace na generaci.

napis-webV naší škole se věnujeme původnímu Tai Ji Quan rodiny Yang v podobě, v jaké ji předává linie rodiny Yang sídlící v Hongkongu. Hlavou rodiny je v současné době Si-fu Yang Ma-lee, dcera Mistra Yang Sau-chunga a představitelka páté generace rodiny Yang, která předává rodinné kung-fu v kompletní podobě pouze třem žákům. Naše škola je na tuto linii napojena prostřednictvím Si-fu Zdeňka Kurfürsta a jeho učitele Si-fu Jima Uglowa, který je přímým žákem Si-fu Yang Ma-lee.

Se cvičením Tai Ji Quan rodiny Yang v jeho původní podobě souvisí i tradiční způsob výuky, pro nějž je charakteristický přesný systém předávání informací a individuální přístup ke každému cvičenci podle úrovně dosažených vědomostí. Studenti se tedy učí obdobným způsobem, jako tomu vždy bylo u členů rodiny Yang. Proto u nás cvičí pohromadě začátečníci i pokročilí studenti a navzájem si nijak nepřekážejí – navíc při cvičeních s partnerem mohou být pokročilejší nápomocni méně zkušeným.

Součástí našeho tréninku jsou zjemňující cvičení sloužící k otevírání meridiánů, cvičení pro rozvoj vnitřní energie (Qi Gong), tradiční sestava rodiny Yang (124 forem), rychlá sestava rodiny Yang (Chang Chuan), cvičení s partnerem (Tui Shou, San Shou, aplikace pohybů ze sestavy), cvičení se zbraní (šavle, meč, kopí), doplňková cvičení pro rozvoj síly a výbušné energie, cvičení zaměřená na podporu zdraví a mnohé další.

Samozřejmě, že se student neučí vše najednou, ale postupně dostává další informace podle toho, jak je schopen je přijímat. Teprve po zvládnutí jedné úrovně přichází na řadu další, ale odměnou za trpělivost je otevření podivuhodného světa dokonale propracovaného Taiji kung-fu rodiny Yang, jak rodina svůj styl nazývá.

Tai Ji Quan je dokonalé bojové umění, které lze v případě potřeby použít pro sebeobranu. Jeho příjemnou vlastností je, že protivníka není bezpodmínečně nutno zranit, ale je možné jeho útok neutralizovat, využít jeho vlastní sílu proti němu, a tak jej velmi účinně odradit. Cvičení Tai Ji Quan postupně mění Vaše tělo i mysl, která se stává klidnější a vyrovnanější. Lépe zvládáte stres a pozitivní účinky cvičení se projeví i na Vašem zdraví.