8 nebo 88 let? Nikdy není příliš brzy ani pozdě na to, začít cvičit Tai Ji Quan

Toto staré čínské umění má co nabídnout všem věkovým skupinám, od malých dětí až po starší generaci, přičemž horní věková hranice není nijak omezená. V Číně je zvykem, že děti začínají se cvičením již v raném věku, v rodině Yang od osmi let.

Taiji u dětí a dospívajících podporuje zdravý fyzický vývoj, rozvíjí stabilitu, zlepšuje svalový tonus, rozsah a koordinaci pohybů. Velmi jemným a nenásilným způsobem buduje sílu a odolnost, a to nejen fyzickou, ale i duševní. Schopnost uvolnit se, zklidnit splašené myšlenky a soustředit na jednu věc je základ, na němž lze stavět celý život.

Studenti a lidé trávící spoustu hodin v zaměstnání na Taiji uvítají zejména možnost vypnout, vytvořit si uprostřed rušného dne oázu naprostého klidu, v níž se věnují jen sami sobě. Žádný stres, jen naprosté uvolnění doprovázené cvičením, které prospívá tělesnému i duševnímu zdraví. Co víc si přát? Ano, ještě je tady ta možnost případné sebeobrany, ale o tom někdy příště.

Starší lidé na cvičení Taiji ocení kromě relaxace také zlepšení stability, pružnosti a celkového zdravotního stavu. Cvičení podporuje paměť, zpomaluje proces stárnutí a slouží jako prevence různých nemilých záležitostí, které s sebou vysoký věk obvykle přináší.

V naší olomoucké škole cvičí lidé všech věkových kategorií. Nejmladšímu je momentálně deset a nejstarší – to nebudu prozrazovat 😉 Děti od osmi let mohou cvičit spolu s rodiči, mladí lidé od patnácti let samostatně. Cvičí pohromadě začátečníci i pokročilí, muži i ženy. Některá cvičení se provádějí společně, jiná v malých skupinkách podle pokročilosti. Pro nově příchozí je výhodou vidět, jak vypadá cvičení někoho, kdo se Taiji věnuje déle. Začátečníci si také mohou vyzkoušet cvičení s lidmi na různých úrovních znalostí, jejichž pohyby a dovednosti pro ně mohou být motivací do budoucna. Opravdu, nikdy není pozdě začít.